Ev Dekorasyonunda Aydınlatmanın Önemi

İyi dekore edilmiş bir ev veya ofisin birçok püf noktası vardır. Aydınlatma da bunlardan biridir. Çünkü mekanın genişliği, dekoratif görünümü ve fonksiyonelliği ışıklandırmadan oldukça etkilenir. Bu sebeple, iyi ve kullanışlı bir dekorasyon için mekanda doğru yapılandırılmış bir aydınlatma olmasına dikkat edilmelidir.

ev dekorasyonunda aydınlatma

ev dekorasyonunda aydınlatma

İyi aydınlatılmış bir mekanda insanlar, her zaman daha kaliteli ve keyifli zaman geçirir. Çünkü aydınlatma, dekorasyon üzerinde etkisi olduğu kadar; insan psikolojisi üzerinde de oldukça büyük bir öneme sahiptir. Dolayısıyla bazı noktalara dikkat edilmesi gerekir.

farklı aydınlatma modelleri

farklı aydınlatma modelleri

Aydınlatmada Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ev dekorasyonunda ışıklandırma yapılırken, öncelikle mekanın hangi amaçla kullanılacağı belirlenmelidir. Ayrıca odanın genişliği, tavak yüksekliği ve güneş ışığı alma kapasitesi de aydınlatmanın nasıl olacağını belirleyen unsurlar arasındadır. Çünkü aydınlatma sayesinde, küçük bir odanın daha büyük veya tavanın daha yüksek gösterilmesi sağlanabilir.

ev dekorasyonunda aydınlatma nasıl yapılır

ev dekorasyonunda aydınlatma nasıl yapılır

Tavanı düşük olan odalarda yukarıya doğru olan aydınlatmaların kullanılması gerekir. Böylece tavanın olduğundan daha yüksek görünmesi sağlanır. Aksine tavanı yüksek odalarda ise tam tersi aşağı doğru duran aydınlatmalar tercih edilmelidir. Ayrıca daha ferah, bir görüntü için ışık olabildiğince tavana yakın tutulmalıdır. Küçük odalarda ise sarkıt şeklindeki aydınlatmalar kullanılmamalıdır. Çünkü bu, odanın daha küçük ve iç karartıcı görünmesine sebep olur.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir