Ev Dekorasyonu için Renk Uyumu Nasıl Yapılır?

Evlerine yeni bir dekorasyon uygulamak isteyen kişilerin en büyük sıkıntılarından birisi doğru renklerin uyumlu şekilde bir oda içerisine uygulanmasıdır.

renk

renk

Ev dekorasyonu için renk uyumu yapabilmeniz için öncelikle bir rengin farklı tonlarını kullanabilirsiniz. Monokromatik adı verilen bu yöntem sayesinde uyumlu renkler elde edebilirsiniz.

mavinin çekiciliği

mavinin çekiciliği

Bir diğer yardım alabileceğiniz yöntem ise tamamlayıcı renkler diye adlandırılan yeşil, mavi, kırmızı, sarı gibi renklerin birbirlerine zıt şekilde yer almasıdır. Ev dekorasyonları konusunda bu tür renk seçimleri yaparak zıtlık içinde bir denge kurabilir ve uyum sağlayabilirsiniz.

canlı renkler

canlı renkler

Zıt Renkler ile Uyum Nasıl Yakalanır?

Odanızın dekorasyonunu yaparken renk konusunda biraz da kendi tercihlerinizi ve karakterinizi ön plana koymalısınız. Renklerin birbirleriyle uyumlu olması için mavi, kırmızı ve sarı başta olmak üzere bu üç rengin özelliklerinden yararlanabilirsiniz.

renk uyumu

renk uyumu

Yan yana geldiği zaman karşılarına zıt renk tonlarını koyarsanız uyumlu bir şekilde dekorasyonunuzun renk uyumunu halletmiş olursunuz. Modern bir eve sahip olabilmeniz için kısaca iki farklı seçeneğiniz bulunuyor. Aynı renklerin kullanılması ve zıt renklerin bir araya getirilmesi şeklinde.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir