Buzdolabı Kokusu Nasıl Geçer?

Buzdolabına koyulan yemeklerin kapaklarının kapatılmamış olması, aşırı kokulu gıdalar ve bazen de fanın yeterince çalışmaması buzdolabının içinde kötü bir kokunun oluşmasına neden olur. Kokuyu hafif olarak ilk fark ettiğiniz de mutlaka bir çare düşünmelisiniz çünkü geçen zaman buzdolabının daha çok kokmasına ve kokunun yerleşmesine neden olur. Ne yaparsanız yapın bu kötü kokudan tamamen kurtulamazsınız. Buzdolabı kokularının giderilmesi için birkaç yöntem deneyebilirsiniz.

Buzdolabı Kokusu Nasıl Giderilir?

1- İlk yapmanız gereken buzdolabının elektriğini keserek temizlemek olmalı. Çekmece ve rafları çıkartarak yıkayın ve buzdolabın içini içine karbonat konulmuş ılık su ile silin.

2- Mangal kömürünü ufak parçalar haline bölün ve bir kaba koyun. Mangal kömürünü en az 2-3 gün buzdolabında bekletin. Yer kaybettirdiğini düşünmüyorsanız mangal kömür sürekli bir rafta kalabilir.

3- Dilimlenmiş limon koyarak da buzdolabı kokularından kurtulabilirsiniz ancak limon dilimlerini her gün yenilemeniz gerekiyor.

4- Ağzı açık halde bir bardak sütü buzdolabına koyun.

5- Bir pamuğu vanilya ya da pudra gibi hoş kokulu maddelere batırın ve buzdolabına koyun.

6- Demlenmiş çay tortularını süzün kurutun ve bir çorap içine koyun. Buzdolabında koku en çok hangi bölgede ise çay tortusu ile dolu çorabı oraya koyabilirsiniz.

Buzdolabını sürekli deterjanlı su ya da çeşitli kimyasallarla temizlemek iyi bir fikir değildir. Hem buzdolabı zarar görür hem de insan sağlığı için olumsuzdur. Bu yüzden yukarıda sayılan doğal ve yan etkisiz yöntemleri kullanabilirsiniz.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir